14 mai 2023

24-23 cu Minaur în Finală, la Baia Mare! CSM Constanța a cucerit Cupa României!

Și vine Cupa! Și vine Cupa! Și vine Cupa la Constanța! CSM Constanța a reușit o PERFORMANȚĂ uriașă în primul său an de existență: câștigarea Cupei României Râureni, după o victorie de senzație, 24-23, în finală cu Minaur Baia Mare și un parcurs incredibil de-a lungul competiției, în care le-a eliminat pe Steaua, campioana Dinamo și CSU din Suceava. Handbaliștii noștri au arătat caracter, câștigând trofeul chiar în fief-ul lui Minaur! Cu George Buricea revenit pe bancă după suspendare, băieții noștri au intrat foarte motivați pe teren și au arătat din prima repriză că sunt hotărâți să dea totul pentru a câștiga. A fost 12-10 la pauză.

Dani Vasile a făcut un meci mare, reușind 15 parade, iar apărarea avansată a fost cheia victoriei, blocându-i permanent pe tunarii băimărenilor. Fără Brasseleur, accidentat în semifinala cu Suceava, și fără Caba, eliminat eronat cu cartonaș roșu în minutul 23, dar cu INIMĂ, DETERMINARE și un spirit de ECHIPĂ admirabil, băieții antrenați de George Buricea și Ionuț Pușcașu au fost pur și simplu mai buni și au meritat victoria!

O victorie savurată de cei aproape 50 de suporteri constănțeni entuziaști, care au susținut frenetic echipa în Sala Lascăr Pană. Au evoluat: Vasile, Rusu, Preda – Nistor 5 goluri, Ravnic 5, Stankovic 4, Drăgan 3, Komogorov 3, Nikolic 2, Ilie 1, Chikovani 1, Caba, Susanu, Andrei, Rareș Ștefan. Felicitări, jucătorilor, staff-ului, tuturor celor care au pus umărul la acest succes extraordinar, care ne asigură prezența în viitorul sezon al EHF European League. Hai, Constanța!