21 august 2023

Argint la Cupa Europeană, cu echipa României, pentru triatloniștii noștri

Triatloniștii clubului nostru Carol Popa și Raul Petre au obținut medalia de argint cu echipa România I, în proba de Ștafetă Mixtă, la Cupa Europeană de Juniori de la Chișinău! Din echipă au mai făcut parte Amalia Singuran și Raluca Vîlcu. Proba a fost câștigată de Estonia I. Sportivii CSM Constanța au avut evoluții foarte bune și la Juniori Individual (înot 400m, ciclism 10,2km, alergare 2,55km), reușind cele mai bune clasări dintre triatloniștii români, locul 4 – Carol Popa și locul 5 – Raul Petre.

Pentru Carol, care nu și-a revenit complet după episodul din Turcia, de la etapa precedentă, a fost, totuși, un timp sub posibilitățile sale. Antrenorul Cristi Doicescu speră să se refacă și să ajungă din nou la nivelul său optim, în perioada următoare. Clasări bune pentru ceilalți sportivi de la CSM Constanța, născuți 2008, Gabriel Mihăilescu (locul 15), Paul Galoiu (18) și David Jipescu (21). Felicitări, tuturor! Hai, Constanța!