25 septembrie 2023

Salbă de medalii pentru triatloniștii noștri la H3RO Mamaia

Triatloniștii CSM Constanța au fost în prim-plan la H3RO Mamaia, cea mai mare competiție de triatlon din Europa de Est! S-a concurat în sistem Open, iar Carol Popa a încheiat al doilea la Sprint, după francezul Sebastien Pascal (Elite), devenind astfel vicecampion național de seniori. Sportivul nostru a fost însă cel mai rapid concurent la categoriile U23, Juniori 1 și 2, la care a câștigat titlul național! Raul Petre a trecut al patrulea linia de finiș, însă a urcat și el pe podium la U23 (locul 3), Juniori 1 și 2 (locul 2). Sportivii antrenați de Cristian Doicescu confirmă astfel rezultatele bune înregistrate la competițiile internaționale desfășurate în acest sezon.

Tot la juniori 2, Paul Mihai Galoiu a încheiat pe locul 4, David Jipescu pe locul 7, iar, la fete, Ioana Badea Alexandra pe locul 5. Vlad Gheorghe Catană a fost pe locul 6 la juniori 1. În cea de-a doua zi a competiției, triatloniștii CSM Constanța și-au mai adăugat două medalii în palmares! Vicecampion național de seniori și campion național U23, Juniori 1 și 2 în proba de Sprint, Carol Popa a urcat pe podium și la ștafetă mixtă. Alături de Ioana Badea, noua sa coechipieră de la CSM Constanța, care a reușit un come-back spectaculos în iarnă, după trei ani de pauză. Cei doi au câștigat medalia de argint, la finele unei curse intense, în care s-au impus experimentații Sebastien Pascal și Alessia Orla (Dinamo București), campionii naționali de seniori la Sprint.

Și cea de-a doua echipă CSM Constanța, alcătuită din Raul Petre și Ilona Ioan, a reușit o clasare bună, cei doi încheind cursa pe locul 5. Avem medalie și la ștafetă mixtă cadeți, prin Gabriel Mihăilescu și Paul Galoiu, care au câștigat cursa și titlul național la categoria lor de vârstă. Felicitări, sportivilor și staff-ului condus de Cristi Doicescu! Hai, Constanța!