12 ianuarie 2024

8 din 8 în Liga Națională de Baschet Feminin! CSM Constanța învinge CSU Olimpia Brașov cu 97-78

CSM Constanța se impune cu CSU Olimpia Brașov, la capătul unui meci în care junioara Irina Macovei a înscris un buzzer beater, la ultima fază a partidei! A fost cea de-a opta victorie pentru baschetbalistele noastre! Fetele antrenate de Alexandru Olteanu au făcut spectacol la primul meci jucat pe teren propriu în acest an! CSM Constanța a câștigat, 97-78 (59-34) cu CSU Olimpia Brașov, și își menține parcursul perfect în Liga Națională Getica ‘95. Jucătoarele antrenate de selecționerul Dan Calancea au profitat de relaxarea adversarelor și, după ce au câștigat sfertul 3, s-au apropiat la doar 7 puncte, 78-85. Însă vicecampioanele au avut sub control ultimul sfert și au încheiat cu un succes la 19 puncte diferență, aplaudat de publicul din Sala Sporturilor.
Gabriela Mărginean 23 puncte, 5 recuperări, 8 pase decisive, Anđela Delić 21p, 5 recuperări, 2 pase decisive și Alina Podar 21p, 5 pase decisive, au fost principalele realizatoare ale echipei noastre. Au mai evoluat Higgins 11p, Irimia 10p, Godri-Părău 5p, Koizar 2p, Macovei 2p, Vaida 2p. Felicitări, jucătoarelor și staff-ului! Urmează un meci dificil, în deplasare, cu FCC Baschet UAV Arad. Sâmbătă, 20 Ianuarie, de la ora 18.00. Hai, Constanța!