Loading Champions...
28 iunie 2026

Start cu dreptul în noul sezon pentru Alexia Dospin de la CSM Constanța

Start cu dreptul în noul sezon pentru Alexia Dospin de la CSM Constanța

Atleta Alexia Dospin de la CSM Constanța a debutat sâmbătă în sezonul de vară,  participând la concursul din Nivelles (Belgia) unde a urcat pe podium.

Competiția atletică de la Nivelles este cunoscută oficial ca Immobel Infinity EAP Meeting și a avut loc pe pista stadionului “Stade du Parc de la Dodaine”, fiind o etapă din circuitul EAP și World Continental Tour.

La primul concurs al sezonului, Alexia a avut o evoluție remarcabilă, câștigând medalia de argint, cu o săritură de 13,89 metri, în proba de triplusalt.

Sportiva noastră a fost devansată de Ilona Masson (Belgia) cu 14,26 metri și s-a clasat pe podium, înaintea sportivei Ruth Hildebrand (Germania) cu 13,73 metri.

Vă reamintim, Alexia Dospin este campioană europeană U23 și se află în primul an de competiții la senioare, speranțele fiind mari, în perspectiva viitoarelor concursuri.

În funcție de cum se va recupera după acest concurs, sportiva noastră este posibil să participe la Cupa României de la Craiova peste o săptămână, după care va urma un turneu internațional la Istanbul pe 11 iulie.

Alexia Dospin este pregătită la CSM Constanța de antrenoarea Carmen Botea.

Hai România! Hai Constanța!


Citeste mai multe articole din:

Evenimentele sportive din atletism în perioada următoare:

    Mulțumim partenerilor CSM Constanța

    • Primaria Constanta
    • Termocentrale Constanta
    • Fit Gym
    • MatHaus
    • MagnumBet
    • SOCEP
    • Celco
    • Solid House
    • Aqua Flux
    • Kiss FM
    • Zip Escort
    • Douglas
    • Zizin
    • Magic FM
    • Rock FM
    • Algoritm
    • UZINA de PIZZA
    • Săptămâna Financiară
    • rik.ro
    • ONCORIA MED