22 octombrie 2022

A șaptea victorie în Liga Zimbrilor! CSM Constanța – CSM Bacău 37-29

Echipa antrenată de George Buricea și Ionuț Pușcașu a câștigat clar duelul cu băcăuanii, din etapa a 8-a a Ligii Zimbrilor: scor 37-29 (19-15, la pauză), la Sala Sporturilor din Constanța. Doar primele 20 de minute au fost echilibrate, apoi handbaliștii noștri au preluat definitiv controlul partidei. Poarta a fost, încă o dată, la înălțime. Dacă prima repriză a fost a lui Vlad Rusu, cea de-a doua i-a aparținut lui Dani Vasile, care a și marcat două goluri, din poartă în poartă! Francezul Micke Brasseleur a fost principalul om de gol al echipei. Interul dreapta a finalizat spectaculos câteva acțiuni personale, preferând pătrunderi rapide printre apărătorii adverși, în locul aruncărilor de la 9 metri.

Croatul Valentino Ravnic a fost eficient pe extrema stângă, dar și pe contraatac, iar spectatorii au gustat din plin jocul în viteză din repriza secundă care a dus scorul la 37-29. Au evoluat: Rusu, Vasile 2 goluri, Preda – Brasseleur 8 goluri, Ravnic 7, Stankovic 4, Nistor 3, Komogorov 3, Susanu 3, Chikovani 3, Ilie 2, Nikolic 1, Drăgan 1, Vegar, Caba, T.Ștefan. Cu 7 victorii în 8 etape, CSM Constanța este pe locul 2 în Liga Zimbrilor, la egalitate de puncte, 21, cu campioana Dinamo București, care s-a impus la limită în fief-ul lui Minaur Baia Mare, scor 32-31. Echipa noastră se pregătește pentru derby-ul rundei a 9-a, cu Potaissa, programat pe 29 octombrie, în Sala “Gheorghe Barițiu” din Turda. Meciul va începe la ora 17.30 și va fi în direct pe ProArena.