25 septembrie 2022

A VII-a ediție a Cupei Farul la kaiac-canoe

Sportivii constănțeni au dominat cea de-a VII-a ediție a Cupei Farul la kaiac-canoe “Memorialul Ștefan Aftenie”. Peste 150 de participanți, de la cluburi din Brăila, Galați, Tulcea, București, Agigea, Constanța și Republica Moldova, au onorat evenimentul dedicat memoriei fostului mare antrenor.

Nea Fane a vegheat, de sus, să nu adie nici măcar o pală de vânt pe Lacul Siutghiol, care a fost, gazda perfectă pentru cursele de 200 de metri și 1000 de metri, la categoriile juniori, seniori și Masters.

Caiaciștii și canoiștii de la CS Farul (antrenori Gabriel Aftenie și Alina Chirilă) au obținut cele mai multe victorii și au încheiat competiția pe primul loc, urmați de cei de la CSM Brăila și CS Olimpia București.

George Țențea (LPS Nicolae Rotaru/CS Agigea) a câștigat trofeul acordat pentru cel mai bun sportiv al competiției.
Campionul olimpic de la Sydney, Mitică Pricop, vicecampionul olimpic de la Montreal, Gheorghe Simionov, și campionul mondial și european en titre în probele de C1 1000 de metri, Cătălin Chirilă, i-au premiat pe sportivi!

Organizator: Asociația Nautic Club Farul, în parteneriat cu CS Farul Constanța, cu sprijinul Primăriei Municipiului Constanța