23 martie 2024
Box

Alexandru Buleu și Erson Huseim de la CSM Constanța au câștigat Cupa României

Întrecerile Cupei României la box pentru seniori s-au încheiat sâmbătă la Sighetu Marmației.

Finala categoriei 75 kg. a fost dominată clar de Alexandru Buleu de la CSM Constanța, care l-a învins la puncte cu 5-0 pe Ovidiu Mihai Brindescu de la CSM Reșița, antrenat de fostul campion mondial, Francisc Vaștag.

În semifinale, miercuri, pugilistul nostru, câștigase în fața lui Andrei Cătălin Pop de la Universitatea Cluj, de care a dispus prin inferioritatea adversarului în prima repriză.

În finala categoriei 51 kg, vineri seară, Erson Huseim de la CSM Constanța nu i-a dat prea multe speranțe lui Cătălin Isar de la Rapid București, pe care l-a învins prin inferioritatea adversarului în repriza a doua, adjudecându-și medalia de aur și Cupa României.

Ambii pugiliști sunt pregătiți la CSM Constanța de antrenorul Mihai Constantin.

Următoarea acțiune pentru boxerii noștri este o pregătire comună a loturilor României, Republicii Moldova și Ucrainei, în perioada 1-7 Aprilie la București, în vederea Campionatului European programat la Belgrad (Serbia) între 15 și 29 Aprilie.