20 februarie 2023

Alte cinci medalii pentru atleții noștri la Campionatele Naționale de Sală!

Sportivii CSM Constanța au încheiat și cea de-a doua zi a Campionatelor Naționale de Seniori și U23 cu cinci medalii, după ce reușiseră o performanță similară în prima zi a competițiilor organizate la Sala “Ioan Soter” a Complexului Sportiv “Lia Manoliu” din București. Una dintre cursele cu o prezență importantă pentru atleții constănțeni a fost cea de 60mg, la care Dragoș Silvestru a obținut medalia de bronz, în clasamentul seniorilor, cu timpul de 8.07s, iar Alexandru Toader o medalie de argint la categoria U23, cu timpul de 8.23s. Ambii sportivi sunt antrenați de Alin Larion. La săritura în lungime, David Ciolpan, antrenat tot de Alin Larion, și-a adjudecat locul al treilea, cu o săritură de 7.57m. Alte două medalii de bronz au completat ziua a doua pentru atleții noștri.

Marian Valentin Tănase (antrenor Alexandru Terpezan) a terminat cursa de 200m, la seniori, pe locul al treilea, cu timpul de 22.40s. Cea mai medaliată sportivă din delegația CSM Constanța a fost Petronela Simiuc Burr, care a făcut o cursă excelentă și în proba de 3000m seniori, pe care a încheiat-o a treia, cu timpul de 9.34.63s. Ea își adaugă astfel în palmares și o medalie de bronz, după ce reușise să câștige două medalii de argint în prima zi a competiției, în probele de 1500m și ștafetă 4x400m.

Alte rezultate notabile au mai obținut: Ioana-Emilia Colibășanu – locul 4 la lungime, categoria tineret, ștafeta 4x400m masculin, formată din Alexandru Toader, Andrei Sterea, Carol Popa și Adrian Bondoc – locul 4, categoria tineret și Ioana Manoliu – locul 5 la lungime, categoria seniori. Sportivii CSM Constanța încheie astfel Campionatele Naționale de Seniori și U23 cu un total de zece medalii, dintre care una de aur, patru de argint și cinci de bronz. Felicitări, sportivilor, antrenorilor și întregului staff!