22 ianuarie 2024

Atleții au început cu rezultate promițătoare noul sezon competițional

Atleții noștri au început bine noul sezon competițional, cu evoluții solide la Campionatele Naționale de Seniori, Tineret (U23) și Juniori 1 (U20) – Etapa I, concurs desfășurat în sala „Ioan Soter” din Complexul Național „Lia Manoliu”. Cristian Radu (antrenor Alin Larion) a încheiat pe locul 1 la triplusalt, cu o săritură de 15,81m, cu care și-a îndeplinit baremul pentru Campionatul European din 2025! Pe locul 2 s-a clasat un alt sportiv al clubului nostru, Marian Petre, cu o săritură de 15,27m. Rezultat foarte bun și pentru Andrei Sterea, care a făcut record personal la 400m, cu timpul de 50,75 secunde, și a încheiat cursa pe locul 2. Marian Valentin Tănase a avut o evoluție de top, câștigând la 60m (6,89 secunde) și 200m (22,49s), probe în care Marian Andrei (CSM Constanța – SCM Deva) a încheiat pe locul 4. În proba de 60mg, Dragoș Silvestru a fost cel mai rapid și a încheiat pe primul loc, cu timpul de 8,09s. Sportivii sunt pregătiți de Alin Larion. La triplusalt feminin, Ioana Colibășanu (antrenor Elena Colibășanu) s-a clasat pe locul 4, iar Alexia Dospin (antrenor Carmen Botea) pe locul 5. David Ciolpan a încheiat pe locul 4 în proba de lungime.