27 iulie 2023

Atleții CSM Constanța, medaliați cu bronz la Campionatele Balcanice de seniori

Petronela Simiuc și Marian Valentin Tănase au obținut medalii de bronz la Campionatele Balcanice de atletism pentru seniori de la Kraljevo. Sportivii legitimați la CSM Constanța au făcut parte din delegația României prezentă la competiția din Serbia. Petronela s-a clasat pe locul 3 în proba de 1500 m, cu timpul de 4.17.84 (4 minute 17 secunde 84 de sutimi).

Marian Valentin Tănase a făcut parte din ştafeta de 4x100m a României medaliată cu bronz, alături de Petre Nicolae Rezmiveş, Alin Ionuţ Anton și Cristian Nicuşor Roiban. Băieții noștri s-au clasat pe locul 3, cu timpul de 39.65 (39 secunde 65 de sutimi). Marian Valentin Tănase a încheiat pe locul 7 finala la 200m, cu 21.14. La 100m, niciun român nu a reuşit calificarea în finală.

Marian Valentin Tănase a avut la nouălea timp, 10.68. România a ocupat locul 7 în clasamentul pe națiuni, având în total 11 medalii, dintre care trei de aur, două de argint şi șase de bronz. Turcia a ocupat prima poziţie în clasament, cu 9-7-8, urmată de Serbia (6-3-4), Ucraina (5-4-2), Austria (4-3-0), Grecia (3-9-2), Cipru (3-3-2).