17 decembrie 2022

Au câștigat la Cluj! CSM Constanța obține a cincea victorie în Liga Națională

CSM Constanța s-a impus în ultima deplasare din acest an în Liga Națională de Baschet Feminin, cu CS Universitatea Cluj-Napoca, scor final 65-51 (15-8, 20-17, 8-13, 22-13). Cu Naomi Davenport și Alina Podar printre principalele marcatoare, CSM Constanța a dominat primele două sferturi, dar a avut emoții în a doua parte a meciului când, după revenirea de la vestiare, nu a înscris pentru minute bune. A fost însă doar un sfert modest, după care fetele antrenate de Tatiana Gallova au ridicat nivelul jocului și s-au impus. Rivers și Davenport au avut o prestație foarte bună atât în apărare cât și în atac, iar Anisia Croitoru, Miljana Dzombeta și Teo Manea au contribuit și ele cu puncte importante. Davenport a înscris 17 puncte, Rivers a reușit 10 recuperări, iar Dzombeta 7 pase decisive. Cu 5 victorii în 8 meciuri disputate, CSM Constanța se menține pe locul 3 în clasamentul Ligii Naționale, imediat după Sepsi Sfîntu Gheorghe și Baschet UAV Arad, care sunt neînvinse.

Echipa a fost susținută de un grup de suporteri constănțeni în Sala Horia Demian din Cluj-Napoca. Vom reveni pe teren propriu, unde vom susține ultimele două meciuri ale anului în Liga Națională. CSM Constanța o va întâlni pe CSM Târgoviște înainte de Crăciun, pe 21 Decembrie și pe Rapid București, după Crăciun! Team is everything!