7 noiembrie 2022

Au fost aproape de victorie la Arad! UAV – CSM Constanța 84-82

CSM Constanța a pierdut la mare luptă meciul din deplasare cu FCC Baschet UAV Arad, din Liga Națională de Baschet Feminin. Ardelencele, neînvinse în acest sezon, s-au impus cu 84-82 (21-22, 17-16, 27-12, 19-32), după un meci foarte disputat. Baschetbalistele antrenate de Tatiana Gallova au revenit de la – 15 puncte, la sfârșitul sfertului al 3-lea, și au trecut în avantaj, 78-77, când mai era un minut de joc, dar finalul le-a aparținut gazdelor. Miljana Dzombeta a terminat meciul cu 19 puncte, 8 assist-uri și o recuperare, secondată de Naomi Davenport, cu 17 puncte, 12 recuperări și 4 pase decisive. Alina Podar a încheiat partida cu 14 puncte, două recuperări și o pasă decisivă. Pentru CSM Constanța au mai evoluat: Petrof – 10 puncte, 1 assist, Ardelean – 8p, 5 recuperări, Rivers – 4p, 10 recuperări, Bianca Fota – 4p, 2 recuperări, 1 assist, P.Cucu 4p, T.Manea 2p.

Echipa noastră va juca următorul meci pe 13 Noiembrie, la Sfîntu Gheorghe, iar pe 18 Noiembrie, va primi, la Constanța, vizita celor de la CSM Agronomia București. Întrecerea internă se va întrerupe apoi pentru meciurile echipei naționale de senioare, din preliminariile FIBA Women’s EuroBasket 2023. Trei jucătoare se vor prezenta la reunirea lotului, pe 19 Noiembrie: Dora Ardelean, Alina Podar și Bianca Fota.