29 ianuarie 2024

Aur și argint pentru fetele noastre la Campionatul European U21 de tenis de masă! Marți, 30 Ianuarie, de la 18.30, joacă pentru CSM Constanța în „sferturile” ETTU Europe Cup!

Elena Zaharia, Bianca Mei-Roșu și Camelia Mitrofan au strălucit la competiția din capitala Macedoniei de Nord, Skopje, unde au jucat trei finale! Sportivele CSM Constanța au monopolizat lupta pentru medalii în competiția feminină de dublu, care a fost o “afacere” constănțeană: perechea Elena Zaharia / Bianca Mei-Roșu a câștigat titlul european, după ce a învins în finală tandemul format din Camelia Mitrofan și slovena Sara Tokic, cu 3-1 (11-5, 8-11, 11-0, 11-3). Medaliile de aur au mers la Elena și Bianca, iar Camelia a obținut o medalie de argint!

Marea performeră a competiției este Elena Zaharia, care a jucat și finala de simplu, după ce a eliminat-o în semifinale pe campioana de anul trecut, croata Hana Arapovic. Laureată în 2022, la Cluj-Napoca, Elena s-a bătut din nou pentru aur și a oferit un meci spectaculos în compania ucrainencei Veronika Matiunina, pierdut dramatic, cu 3-4 (9-11, 11-6, 4-11, 11-4, 9-11, 14-12, 5-11)!

Și tot ea s-a calificat în finala de dublu mixt, alături de Darius Movileanu! Cei doi au obținut medalia de argint, după 2-3 cu perechea croată Hana Arapovic / Ivor Ban. Felicitări, fetelor și staff-ului, antrenorilor noștri Viorel Filimon, Anamaria Sebe și psihologului Mioara Șincan! Felicitări și celorlalți sportivi români medaliați la Skopje, perechile Eduard Ionescu / Darius Movileanu și Iulian Chirița / Andrei Istrate obținând argint și bronz la dublu!