6 august 2023

Aur și bronz pentru sportivii CSM Constanța la Jocurile Francofoniei!

Elena Zaharia a fost marea performeră a României la Jocurile Francofoniei Kinshasa 2023. Sportiva CSM Constanța a concurat în capital Republicii Democrate Congo sub bagheta lui Viorel Filimon, antrenorul său de la club și de la lotul național, iar rezultatele au fost de excepție: 3 medalii de aur! După titlul câștigat la echipe mixte, Elena Zaharia și Eduard Ionescu au cucerit medaliile de aur și la dublu mixt, datorită unui parcurs inegalabil pe tablou, cu patru victorii și evoluții solide până în finală.

În finală, Elena Zaharia și Eduard Ionescu s-au impus cu 3-0, în fața jucătorilor Ryan Desscann și Ivana Desscann, din Mauritius. A fost a doua finală câștigată de sportivii români. Ziua s-a încheiat cu triumful Elenei Zaharia în proba de simplu, sportiva de la CSM Constanța câștigând, astfel, toate finalele disputate, după un adevărat tur de forță în competiție! Felicitări tuturor! Hai, România! Hai, Constanța!

Petronela Simiuc Burr a obținut o medalie de bronz și o clasare pe locul 4 la Jocurile Francofoniei Kinshasha 2023. Atleta de la CSM Constanța a urcat pe podium cu ștafeta de 4x400m a României. Petronela Simiuc a evoluat alături de Andreea Baboi, Anamaria Nesteriuc și Daniela Bălan. În proba de 1500m, Petronela a fost foarte aproape de podium, încheind pe locul 4 la 1500 metri, cu un timp de 4:45:044, într-o cursă în care atletele din Maroc au ocupat primele trei locuri. Sportiva noastră a fost la distanță de numai două sutimi de podium! Felicitări, Petronela! Hai, România! Hai, Constanța!