15 octombrie 2023

Baschetbalistele CSM Constanța câștigă primul meci din noul sezon al Ligii Naționale

După calificarea în Final 8 Cupa României și meciul de debut în EuroCup Women, baschetbalistele CSM Constanța au făcut spectacol în Sala Sporturilor, la meciul de debut în noul sezon al Ligii Naționale Getica 95! Fetele antrenate de Alexandru Olteanu, Alina Șerban și Volha Tămârgeanu au revenit senzațional după 33-44 la pauză, cu două sferturi magnifice, câștigate cu 24-19 și 22-8 și s-au impus clar, scor final 79-71!

Dragana Zivkovic, 18 puncte și 8 recuperări, a condus în topul marcatoarelor, în timp ce Annemarie Godri-Părău a încheiat meciul în double double, cu 10 puncte și 10 pase decisive. Mărginean 13p, Irimia 12p, Higgins, 8p, 10 recuperări, Ghizilă 6p, Podar 6p, Koizar 4p, Orban 2p au contribuit și ele la o victorie pe cât de plină de suspans, pe atât de frumoasă! Din păcate sperăm să nu fie serioasă accidentarea lui Nicolett Orban și să revină cât mai repede. Următorul meci va fi, sâmbătă, 28 Octombrie, în deplasare cu CSU Olimpia Brașov.