20 martie 2024

Baschetbalistele junioare, victorie prețioasă în Campionatul Național U16

CSM Constanța a obținut o victorie importantă în drumul spre calificarea la Turneul Final al Campionatului Național U16 Feminin, scor 65-47 cu CSM Sportul Studențesc București. Cu Alina Șerban și Norbert Kovasch pe banca tehnică, CSM Constanța a revenit în ultimele două sferturi ale meciului și s-a impus în cea mai recentă etapă de campionat. A fost un meci cu o primă jumătate echilibrată, în care adversarele au condus la pauza mare la cinci puncte (35-30), însă, CSM Constanța s-a apărat exemplar în a doua parte a meciului, ținându-și adversara la numai 12 puncte înscrise în cele două sferturi rămase, mărind procentajul punctelor înscrise din spatele semicercului. Urmează un weekend cu meciuri în Grupa F din Faza a III-a a Campionatului Național U16 , la București, cu Dan Dacian București și Smart Basketball Team Cluj-Napoca.