11 octombrie 2023

Baschetbalistele noastre au debutat în EuroCup Women: Galatasaray Istanbul – CSM Constanța 83-77

CSM Constanța face o figură frumoasă la primul meci din istoria clubului în EuroCup Women. Cu un avantaj de două posesii la pauză, 46-40, CSM Constanța a fost asaltată în ultimele două sferturi de Galatasaray Çağdaş Faktoring, care, cu multă agresivitate, a revenit în joc, a egalat situația pe tabelă și apoi s-a distanțat în sfertul patru, pentru a câștiga. Scor final 83-77.
Cu mai multă claritate și calm pe final, CSM Constanța ar fi putut produce o surpriză majoră în EuroCup, pe terenul finalistei din sezonul trecut! Avem toată încrederea că vom continua evoluțiile bune și așteptăm următoarele meciuri din EuroCup Women, pentru a ne măsura forțele cu cât mai multe echipe. Pentru România, Constanța a luptat azi admirabil. Mulțumim tuturor pentru mesaje. Hai, Constanța!
Ioana Ghizilă a încheiat meciul cu 21 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive, Dragana Zivkovic a încheiat în double-double, cu 13p și 12 recuperări, Kristina Higgins, cu 15 puncte și 9 recuperări, iar Gabriela Mărginean cu 11p și 5 recuperări. Un efort comun susținut al întregii echipe antrenate de Alexandru Olteanu, Alina Șerban și Volha Tămîrgeanu! Felicitări tuturor fetelor noastre, care arată că pot face față marilor echipe ale Europei!