24 septembrie 2023

Baschetbalistele noastre câștigă la Arad, în optimile Cupei României!

Echipa feminină de baschet CSM Constanța debutează cu dreptul în noul sezon și se impune în primul meci oficial, cu FCC Baschet UAV Arad, scor final 74-71. Cu Kristina Higgins, Ioana Ghizilă, Dragana Zivkovic și Annemarie Gödri-Părău principale arme în atac, echipa noastră obține un prim succes important în dubla întâlnire cu echipa cu care în sezonul precedent ne-am luptat pentru medalii în Liga Națională.

Baschetbalistele CSM Constanța au condus la pauză cu 36-33. Fetele antrenate de Alexandru Olteanu au câștigat primele trei sferturi, însă la diferențe foarte mici, și l-au cedat pe ultimul la trei puncte, astfel încât, CSM Constanța și-a asigurat victoria la limită. Au evoluat: Higgins 15p, 8 recuperări, Ghizilă 13p, 3 recuperări, Zivkovic 12p, 4 recuperări, Annemarie Gödri-Părău 11p, 3 pase decisive, Gabriela Mărginean 10p, 2 recuperări și 2 pase decisive, Croitoru 5p, 2 recuperări, Koizar 3p, 3 pase decisive, Podar 3p și 3 pase decisive, Irimia 2p și 3 recuperări, Orban, D. Fota, B. Fota. CSM Constanța va juca returul cu Arad pe 7 Octombrie 2023. Hai, Constanța!