9 aprilie 2023

Baschetbaliștii au încheiat sezonul, alături de suporteri, la Sala Sporturilor

Baschetbaliștii au încheiat sezonul, alături de suporteri,  la Sala Sporturilor
Încheiem un sezon în Top 10 Liga Națională de Baschet Masculin, la primul an în culorile CSM Constanța! În ultima etapă, am avut parte de un meci dificil în compania celor de la BC CSU Sibiu. După un prim sfert adjudecat cu 25-18 de băieții lui Alexandru Olteanu, oaspeții au preluat inițiativa și s-au impus cu 91-85 (44-36). Nate Johnson a încheiat partida cu 28 de puncte, 7 recuperări și 6 pase decisive.Au evoluat: Mockevicius 14p (7 recuperări), Ivanauskas 11p (8 recuperări), Cebasek 11p (5 recuperări, 5 pase decisive), Lazar 8p, Corpodean 7p, Oprean 6p, Rădulescu. Echipa noastră a încheiat cu 4 victorii Grupa 1-10, după ce reușise un parcurs excelent în prima fază a campionatului, cu 9 victorii în 16 meciuri disputate în Conferința B.
A fost un sezon cu meciuri decise la secundă, decise după două reprize de prelungiri, un sezon cu o  calificare în premieră în turneul Final 8 al Cupei României, pe care l-am organizat în Sala Sporturilor, și în care am reușit accederea în semifinalele competiției. Un sezon în care publicul din Constanța a surprins, a uimit și a dus mai departe tradiția baschetului, de care ne-a fost atâta dor! Am încheiat un capitol… iar povestea continuă! Baschetul continuă la malul mării!