20 octombrie 2022

Baschetbaliștii de la CSM Constanța au făcut spectacol în Sala Sporturilor, la debutul în noul sezon

Nu a fost victorie, dar, cu siguranță, a fost spectacol. La prima lor evoluție în noul sezon al Ligii Naționale de Baschet Masculin, Gladiatorii din Tomis au pierdut dramatic meciul cu CSM Galați, la capătul unei reprize de prelungiri! Scor final: scor 94-98 (20-28, 29-19, 10-25, 23-10, 12-16). Băieții antrenați de Alexandru Olteanu au condus la pauză, 49-47, dar meciul a fost un adevărat thriller, trăit la intensitate maximă de spectatorii prezenți în număr mare în tribunele de la Sala Sporturilor. Nathan Johnson a marcat două libere și un coș de 2 puncte din acțiune pentru 82-82, la finalul celor 4 sferturi și a trimis deznodământul în prelungiri. În overtime, gălățenii au fost mai exacți și s-au impus cu 16-12.

Centrul lituanian Egidijus Mockevicius a reușit un double double, cu 13 puncte și 12 recuperări. Americanul Nathan Johnson a fost coșgeterul echipei noastre, cu 23 puncte, iar pe tabelă au mai punctat: Jacob Cebasek 15, Daniel Mâinea 13, Vytenis Cizauskas 10, Vlad Corpodean 7, Andrei Oprean 6, Jarrid Rhodes 5, Mario Lazăr 2. Din lot au mai făcut parte Vitalie Bălan și Naser Omer. Echipa va reveni pe teren propriu la finalul lunii octombrie, când va întâlni Laguna Sharks București. Până atunci, însă, CSM Constanța va juca sâmbătă, 22 Octombrie, în deplasare, cu CSM Focșani, în etapa a 4-a din LNMB.