31 decembrie 2023

Baschetbaliștii încheie anul cu o victorie! CSM Constanța – CSU Sibiu 89-87, la Sala Sporturilor

Victorie la final an, într-o atmosferă superbă la Sala Sporturilor! La capătul unui meci electrizant, CSM Constanța a învins-o pe CSU Sibiu, 89-87! CSM Constanța a avut un avantaj de două puncte la pauză, anunțându-se un meci extrem de disputat. Băieții antrenați de Dan Fleșeriu și Valentin Boian au avut un debut curajos de meci și au dominat ritmul jocului. CSU Sibiu nu s-a lăsat mai prejos, ba mai mult, pe final, a redus din diferența consistentă pe care Constanța o construise în primele trei sferturi, egalând și preluând conducerea pe tabelă. După o serie de time-out-uri, CSM Constanța a avut câteva atacuri eficiente ca mai apoi să ajungă la linia de libere, unde, sub presiunea mizei, nu a fructificat desele ocazii de a înscrie și de a mări diferența pe tabela în favoarea sa, astfel că sibienii au avut ultimul atac și șansa de a trimite meciul în prelungiri sau de a-l câștiga, pe care au ratat-o, presați și de puținele secunde rămase pentru a finaliza. CSM Constanța obține o victorie importantă în duelul cu CSU Sibiu, echipă pe care o va întâlni și în Final 8 Cupa României.

Jorden Duffy a fost de neoprit astăzi, fiind cel mai bun marcator și cel mai eficient jucător al Constanței, cu 30 de puncte marcate (3x3p) , 6 recuperări, 6 pase decisive, 2 intercepții și un blocaj. Bryan Griffin încheie cu 21 de puncte marcate (2x3p), 5 recuperări, 2 pase decisive fiind showman sub panou cu o serie de slam dunk-uri ce au ridicat asistența în picioare. Au mai evoluat: Rolland Török 9p (1x3p), 8 recuperări, Kyndall Hill 9p, 3 recuperări, 1 pasă decisivă, Vytenis Čižauskas 6p, 4 recuperări, 4 pase decisive, Andrei Oprean 6p (1x3p), 1 recuperare, 4 pase decisive, Mario Lazar 5p, 3 recuperări, 1 pasă decisivă, Cedric Henderson Jr 3p, 1 recuperare și o pasă decisivă, Ștefan Gribinic. CSM Constanța continuă cursa pentru o clasare cât mai bună în Grupa B, poziționându-se pe locul 4, cu 21 de puncte. În următoarea etapă, CSM Constanța se va deplasa pe terenul celor de la SCM U Craiova, meci programat pe 6 ianuarie 2024. An nou fericit, Constanța!