3 mai 2024

Baschetbaliștii noștri câștigă cu 110-105 la Sibiu! CSM Constanța este în Top 6 Liga Națională

CSM Constanța reușește o victorie senzațională în meciul decisiv cu CSU Sibiu și va juca pentru locurile 5-6 cu Rapid București, finalista Cupei României din acest sezon! CSM Constanța obține o victorie superbă pe terenul adversarilor, după două reprize de prelungiri, 110-105 (47-45 la pauză)! Băieții antrenați de Dan Fleșeriu și Valentin Boian au realizat surpriza pe terenul unei echipe care a revenit în ultimele cinci minute de la -11, a preluat conducerea, a fost la o secundă de victorie, însă Duffy a egalat după trei puncte realizate în ultima secundă. A fost 90-90 la capătul a patru sferturi și 101-101 după primul overtime. Finalul le-a aparținut constănțenilor, care au fost mai lucizi în joc și mult mai preciși, prin Cedric Henderson Jr și Jorden Duffy, cel din urmă fiind și cel care a înscris ultimele cinci puncte ale meciului. Un jucător providențial în momentele cheie ale jocului, americanul răsplătind încrederea coechipierilor și antrenorilor cu încă o prestație superbă. Au evoluat: Cedric Henderson Jr 29p (13x3p), 4 recuperări, 1 pasă decisivă, Jorden Duffy 26p (3x3p), 2 recuperări și 8 pase decisive, Bryan Griffin 19p (1x3p), 9 recuperări, o pasă decisivă, 2 block-uri, Jaylon Scott 13p (1x3p), 6 recuperări, 5 pase decisive, Kyndall Hill 10p (3x3p) 6 recuperări și o intercepție, Roland Török 8p (2x3p), o recuperare, Mario Lazar 4p, 8 recuperări, o pasă decisivă, Vytenis Čižauskas 2 pase decisive și 2 recuperări, Andrei Oprean 2 pase decisive și 2 recuperări, Ștefan Gribinic 7 recuperări, 3 intercepții.

CSM Constanța obține astfel cea mai bună clasare în istoria sa și va încheia acest sezon în Top 6 în Liga Națională Getica 95, singurul semn de întrebare rămânând locul final. Vom juca seria cu Rapid București pentru locurile 5-6, în sistemul cel mai bun din trei meciuri, giuleștenii având avantajul terenului propriu. După ce a eliminat-o din Cupa României, CSM Constanța o depășește pe CSU Sibiu și în Liga Națională de Baschet Masculin Getica ’95! O singură dată va mai evolua CSM Constanța pe teren propriu, în acest sezon. În meciul doi al seriei cu Rapid București, pe 12 Mai, motiv pentru care putem umple din nou Sala Sporturilor din Constanța! Primul meci este programat pe 8 Mai, în Sala Rapid, unde se va juca și meciul 3, pe 16 Mai, dacă va fi nevoie. Hai, Constanța!