11 iunie 2024

Bianca Mei-Roșu și Andrea Teglas, multiple campioane balcanice

Bianca Mei-Roșu și Andrea Teglas au fost vedetele Campionatelor Balcanice de tenis de masă pentru juniori de la Albena. Sportivele clubului nostru au dominat competiția U19, câștigând, împreună, medalii de aur atât la dublu feminin cât și cu echipa României, din care au mai făcut parte Alina Sferlea și Andreea Jifcu. Bianca Mei-Roșu a fost marea performeră la U19, câștigând toate probele la care a participat! La simplu feminin, Bianca a luat medalia de aur, după o finală cu bulgăroaica Țvetlana Georgieva, iar Andrea Teglas și Viktoria Persova au obținut medaliile de bronz.
Bianca Mei-Roșu s-a impus și la dublu mixt, alături de Dragoș Bujor, campionul balcanic U19 la simplu. România a câștigat trei dintre cele patru titluri balcanice pe echipe, U19 și U15, feminin și masculin, și a încheiat cu un total de 8 medalii de aur, 6 de argint și 6 de bronz, pe locul 1 în clasamentul celor 11 țări participante. Cea de-a 31-a ediție a Campionatelor Balcanice de Juniori a fost ultimul test major înainte de Campionatele Europene de Tineret de la Malmö, Suedia, din 12-21 Iulie. Hai, România! Hai, Constanța!