28 noiembrie 2023

CALIFICARE! CSM Constanța a învins Tatabanya și a câștigat Grupa H! Aventura continuă în EHF European League

CSM Constanța a obținut o victorie spectaculoasă în Sala Sporturilor, 28-25 (14-12) cu MOL Tatabanya și s-a calificat de pe primul loc al Grupei H în faza principală EHF European League! Susținuți de un public minunat, băieții noștri au făcut un meci mare și au obținut cel de-al cincilea succes european din acest sezon! Parcursul aproape perfect din grupe continuă după o nouă seară de vis în fața suporterilor constănțeni!
Dani Vasile a fost One Man Show, cu 16 parade care au tăiat picioarele adversarilor (procentaj 42%), apărarea (în continuare cea mai bună din competiție!) a fost de netrecut minute bune în repriza secundă și golurile… au curs în poarta maghiarilor, pentru un incredibil 27-19, cu 5 minute înainte de final. O aeriană triplă Komogorov – Nistor – Ilie a completat show-ul de pe teren și a ridicat tribunele în picioare! Puțină relaxare pe final le-a permis oaspeților să reducă diferența în ultimele 3 minute, dar Tatabanya părăsește competiția, indiferent de rezultatele ultimei etape.
Eroii acestei victorii au fost: Vasile, Rusu – Mourino 6 goluri, Nikolic 4, Komogorov 3, Ilie 3, Stankovic 3, Nistor 2, Drăgan 2, Aliokhin 2, Ravnic 1, Andrei 1, Chikovani 1, Vegar, Caba, Susanu. Echipa antrenată de George Buricea și Ionuț Pușcașu merge mai departe în competiție, de pe primul loc al Grupei H, având 9 puncte. Duelul cu Sporting Lisabona (6p), care s-a impus în Polonia, 35-22 cu Chrobry Glogow, va decide cu câte puncte va merge echipa noastră în Main Round. Se păstrează doar punctele realizate în compania celeilalte echipe calificate, iar CSM Constanța are o victorie împotriva lui Sporting.
Echipa revine în fața propriilor suporteri Sâmbătă, 2 Decembrie, de la ora 17.00, pentru meciul de campionat cu HC Buzău, din etapa a 13-a a Ligii Zimbrilor. Epilogul Grupei H din EHF European League, Sporting Lisabona – CSM Constanța va fi Marți, 5 Decembrie, de la ora 21.45. Hai, Constanța! Hai, România!