13 mai 2023

Calificare! CSM Constanța vs. Minaur, în Finala Cupei României!

Handbaliștii CSM Constanța vor juca FINALA Cupei României Râureni, după un adevărat thriller în semifinale cu CSU din Suceava! A fost victorie cu 42-39, la finele a 4 reprize de prelungiri, după ce primele 60 de minute s-au încheiat la egalitate, 27-27! Primele două reprize suplimentare de câte 5 minute au menținut suspansul, scor 34-34, apoi băieții antrenați de George Buricea și Ionuț Pușcașu au reușit să rupă echilibrul, cu Vasile, Ilie, Drăgan și Ravnic în prim-plan. Au evoluat: Rusu, Vasile, Preda – Drăgan 11 goluri, Ravnic 10, Komogorov 5, Braselleur 4, Stankovic 4, Nikolic 4, Nistor 2, Ilie 2, Susanu, Caba, Chikovani, Andrei.

Andrei Drăgan a fost desemnat omul echipei pentru CSM Constanța. După un meci în care toată sala a susținut echipa din Suceava, presiunea de final și-a spus cuvântul, iar Constanța a gestionat perfect ultimele minute din prelungirile partidei. Echipa noastră intră în finală după 20 de minute suplimentare istovitoare și probabil fără Braselleur, care s-a accidentat. Minaur Baia Mare s-a impus în cealaltă semifinală la limită, 22-21, cu CSM București. Duminică, de la 17.30, CSM Constanța și Minaur vor juca în Sala Lascăr Pană cu trofeul pe masă. Suporterii constănțeni care au făcut deplasarea la Baia Mare au susținut frenetic echipa până în ultimele secunde, după ce au trecut prin toate stările. Le-a fost dat să trăiască până la final cu emoții, dar a meritat!