5 august 2023

Canotorii de la CSM Constanța au câștigat trei medalii la Mondialele de juniori!

În cadrul Campionatelor Mondiale de canotaj pentru juniori (Under-19) de la Paris, sportivii de la CSM Constanța au avut evoluții remarcabile, câștigând trei medalii, dintre care una de aur și două de bronz.

Sergiu Anfimov de la CSM Constanța este campion mondial, alături de colegii săi din echipajul de patru rame, Mateus Simion Cozminciuc, Fabrizio Alexandru Scripcariu și Constantin Flocea.

Medalie de bronz a câștigat echipajul de 8+1 feminin din care a făcut parte Irina Despa de la CSM Constanța și tot medalie de bronz a obținut echipajul de 8+1 masculin, în componența căruia s-au aflat și doi canotori ai clubului nostru, Constantin Filip și Darius Simion.

Componența echipajuluide 8+1 feminin (Narcisa Florentina Negură, Adina Alexandra Florea, Rebeca Andreea Andriesei, Bianca Elena Drăghici, Beatrice Piseru, Georgiana Blănariu, Andreea Bianca Marin, Denisa Cristina Ailincăi şi Irina Despa), cronometrat cu timpul de 06 min 26 sec 14/100, devansat de Marea Britanie (06:26.00) şi Germania (06:26.09), într-o finală foarte strânsă, în care primele patru clasate au fost despărţite de 24 de sutimi.

Echipajul masculin 8+1 (Antonel Avăcăriţei, Silviu-George Elenes, Ştefan Cobzaru, Silviu-Marian Dumitriu, Darius Simion, Sebastian Alexandru Taşcă, Constantin Filip, Ştefan Bogdan Moaleş, Alexandru Nedelcu) medaliat cu bronz (05:52.21), primele două poziţii fiind ocupate de Marea Britanie şi Germania.

Mondialele de canotaj pentru juniori de la Paris au început cu o zi mai târziu, din cauza vremii nefavorabile.

România participă cu opt echipaje la competiţie.