14 mai 2023

Carol Popa, calificare la Campionatul Mondial! Ilona Ioan, medalii de aur și argint la Naționalele de Cros

A fost un weekend cu rezultate excepționale pentru triatloniștii noștri. Carol Popa s-a calificat în finala Cupei Europei de Juniori de la Caorle (Italia) și a obținut astfel, în premieră, participarea la Campionatul Mondial de Juniori! Sportivul CSM Constanța s-a clasat pe locul 9 în seria semifinală 2, care a adunat 27 de concurenți la start și grație unui timp foarte bun, 26,09 minute, și-a asigurat prezența în finală. Coechipierul său Raul Petre s-a clasat pe locul 30 în seria semifinală 4 și nu a prins finala. În ultimul act, unde a concurat cu adversari de elită, din Italia, Franța, Spania sau Marea Britanie, Carol s-a autodepășit și a încheiat pe locul 16 din 30 de participanți, cu timpul de 25,36 minute (4,18 minute – înot 300m, 14,26 min – ciclism 9,5km și 5,22 min – alergare 1,9km). La alergare, el a obținut cel de-al 7-lea timp! Rezultatul sportivului antrenat de Cristi Doicescu este unul extraordinar, având în vedere că România nu prea a contat până acum pe harta triatlonului european și mondial.

Performanță de top și la Campionatul Național de Cross Duatlon și Triatlon, organizat la Târgu Mureș. Ilona Ioan a câștigat medalia de aur la Junioare I și II în proba de Cross Duatlon (ciclism și alergare). Sportiva CSM Constanța, antrenată de Cristi Doicescu, a încheiat pe podium și la Cross Triatlon, adăugându-și în palmares și o medalie de argint.