11 iulie 2023

Carol Popa, învingător la Delta Triathlon Tulcea, Raul Petre, finalist la Cupa Europei

Triatloniștii CSM Constanța continuă seria rezultatelor foarte bune în competițiile naționale și internaționale. Carol Popa a câștigat competiția juniorilor la Delta Triathlon – Tulcea, în proba de supersprint, iar Gabi Mihăilescu s-a impus în competiția cadeților! Paul Galoiu a urcat și el pe podium, la cadeți, obținând locul 2, iar David Jipescu a încheiat pe locul 4, la aceeași categorie de vârstă. Ilona Ioan a încheiat pe locul 3 la junioare, completând un bilanț foarte bun pentru sportivii antrenați de Cristi Doicescu.

Pentru Carol Popa a fost o ultimă verificare înainte de participarea la Campionatul Mondial de la Hamburg. Sportivul CSM Constanța va concura într-o companie selectă, la competiția din Germania, unde participă cei mai valoroși 70 de juniori din lume. Startul este Joi, 13 Iulie, de la ora 20.00 (ora României).

Raul Petre (foto, dreapta) a obținut cel mai bun rezultat pentru România la Cupa Europei de Triatlon Juniori de la Tiszaujvaros! Sportivul CSM Constanța a încheiat finala competiției din Ungaria pe locul 17 și a făcut astfel un salt spectaculos în clasamentul general al probei, comparativ cu anul 2022, când a sosit al 45-lea. Progresul triatlonistului antrenat de Cristi Doicescu este remarcabil, mai ales că el este născut în 2006 și a concurat în compania multor sportivi născuți 2005 sau chiar 2004. România a mai avut doi triatloniști în competiție, Amalia Singuran (ACS Trident Constanța) și Mihai Safca (CS Politehnica Cluj), care au încheiat pe locurile 22, respectiv 37. Cupa Europei de la Tiszaujvaros este una dintre cele mai puternice competiții de triatlon pentru juniori din Europa.