26 iunie 2023

Carol Popa, locul 3 la Cupa Europeană de Triatlon Juniori

Triatlonistul Carol Popa a obținut încă o performanță de top. Sportivul CSM Constanța s-a clasat pe locul 3 la Cupa Europeană de Juniori de la Wels (Austria), în proba de sprint. La categoria 16-19 ani, sportivul antrenat de Cristi Doicescu a concurat într-o companie selectă și a cucerit medalia de bronz, cu timpul de 55 minute și 10 secunde. Carol a scos cel mai bun timp din concurs la ciclism (27.05 pe distanța de 20km), al doilea timp la alergare (15.33 pe distanța de 5km) și al treilea timp la înot (9.36 pe distanța de 750m), fiind devansat doar de francezul Thomas Hasmaennel și maghiarul Zalan Hobor, dintr-un total de 70 de concurenți! Felicitări, Carol! Felicitări, staff-ului! Hai, Constanța!