25 martie 2024

Carol Popa, medalie de argint la Cupa Europeană de la Quarteira!

Performanță de senzație pentru Carol Popa, medaliat cu argint la Cupa Europeană de la Quarteira (Portugalia), primul concurs din circuitul internațional de triatlon desfășurat în acest an! Sportivul CSM Constanța a încheiat pe locul 2 cursa juniorilor, care a reunit la start 70 de competitori valoroși de pe întregul continent. Carol (18 ani) a fost cronometrat în 55 de minute, sosind la 13 secunde în urma câștigătorului, spaniolul Izan Edo Aguilar (19 ani). Carol a fost mai bun la înot, iar la bicicletă a stat la doar 3 secunde în urma ibericului, care a făcut diferența la alergare.

O cursă foarte grea! Am avut un înot bun, o bicicletă bună, însă alergarea a fost foarte rapidă, Edo a fost mai rapid. Sunt mulțumit”, a declarat Carol Popa pentru Europe Triathlon YouTube channel. Britanicul Deri McCluskey a fost pe locul 3, la 5 secunde în urma lui Carol. Raul Petre (18 ani) a terminat pe locul 30, cu timpul de 57.33, însă a fost omul de echipă perfect. L-a ajutat pe Carol în probele de înot și bicicletă, astfel încât să prindă primul pluton și să revină în cursă. Acesta este spiritul de care avem nevoie pentru calificarea unei ștafete românești la Jocurile Olimpice de la Los Angeles! Felicitări celor doi sportivi și antrenorilor Cristi Doicescu și Gabriel Constantinescu! Hai, Constanța! Hai, România!