11 mai 2024

Carol Popa, medalie de bronz la Cupa Europeană de Juniori de la Caorle!

Punem România pe harta triatlonului european și mondial, cu ajutorul sportivilor noștri valoroși! Carol Popa a obținut un rezultat senzațional la cea mai competitivă Cupă Europeană de Juniori, desfășurată la Caorle (Italia), cu o participare record: 120 de sportivi înscriși la start! Sportivul legitimat la CSM Constanța a condus până cu 100 de metri înainte de finiș, reușind să recupereze foarte mult la alergare, care a fost cea mai bună din concurs! Carol a fost cronometrat în 5 minute și 43 de secunde pe distanța de 1,9 km! Cu un timp total de 24:54 (3:38 înot – 300m, 13:48 bicicletă – 9.45km), juniorul nostru a încheiat cursa pe locul 3, obținând astfel medalia de bronz la cea de-a 4-a ediție a competiției de pe țărmul Mării Adriatice! Raul Petre și Amalia Singuran nu s-au calificat în finale, concurența fiind extrem de puternică, dar participarea la o competiție de asemenea anvergură este un mare câștig pentru ei. Felicitări, Carol, echipei și antrenorilor Cristi Doicescu și Gabriel Constantinescu! Hai, Constanța! Hai, România!