3 iunie 2024

Carol Popa și Raul Petre, medalie de argint cu Team Romania la Cupa Europeană de Juniori

Sportivii secției de triatlon a clubului nostru au participat, în weekend, la Cupa Europeană de Juniori de la Silver Lake, Serbia. Carol Popa a încheiat concursul pe locul 4, în 27 minute 22 secunde, iar Raul Petre pe locul 9, în 27.53, în timp ce juniorii 2 Gabriel Mihăilescu și Paul Galoiu nu s-au calificat în finală. Carol a făcut risipă de energie la înot și la bicicletă, probe în care a avut primul și respectiv al doilea timp. La alergare, a pierdut secunde importante și astfel a încheiat în afara podiumului, dar rămâne în topul competițiilor de triatlon la care ia startul în acest an! Raul a făcut o cursă foarte bună și este în progres.
Cei doi au făcut echipă bună și la ștafetă mixtă, alături de Dea Blaga și Raluca Vîlcu, reușind să obțină locul 2 cu Team I Romania, în condițiile unei concurențe acerbe, cu 10 echipe la start, printre care Ungaria, Estonia, Bulgaria și Lituania. În finala fetelor, Amalia Singuran s-a clasat pe locul 25. Sportivii antrenați de Cristian Doicescu și Gabriel Constantinescu continuă să se pregătească pentru competițiile următoare. Hai, Constanța!