19 februarie 2023

CSM Constanța a câștigat cu 30-24 pe terenul lui CSM București!

Victorie la scor în fief-ul lui CSM București! Un derby de Liga Zimbrilor câștigat cu 34-20 și o reacție de orgoliu extraordinară a băieților antrenați de George Buricea și Ionuț Pușcașu după meciul de acasă cu Minaur Baia Mare. Handbaliștii CSM Constanța au făcut o primă repriză excelentă la Sala Apollo. Cu o apărare avansată, care a tăiat elanul gazdelor, și un Vasile imbatabil, echipa noastră a remontat incredibil de la 2-4, la 8-4, după 11 minute fără gol primit! L-am pierdut prematur pe Komogorov, pentru 3 eliminări consecutive, dar balanța s-a echilibrat imediat, când Ioannou a aruncat de la 7 metri în capul lui Vasile și a primit cartonaș roșu! O dublă aeriană senzațională pe traseul Brasseleur – Ravnic – Drăgan a turnat plumb în picioarele bucureștenilor și a rupt echilibrul partidei!
Cu un 15-8 dezarmant la pauză, handbaliștii noștri și-au continuat recitalul, sub privirile suporterilor constănțeni care au făcut deplasarea în București pentru a susține echipa. Golurile au curs pe bandă rulantă, iar Vasile a adăugat la paradele sale și două reușite din poartă în poartă! Constanța a jucat serios și a ținut ritmul până la final pentru o victorie de pus în ramă, care o menține în cursa pentru locul 2 în Liga Zimbrilor. Au marcat: Brasseleur 6 goluri, Ravnic 6, Drăgan 6, Ilie 4, Stankovic 2 (2x7m), Nikolic 3, Nistor 2, Vasile 2, Susanu 2, Komogorov 1. Au mai jucat Rusu, Preda, Chikovani, Caba, Andrei.
CSM Constanța ocupă locul 3, cu 41 de puncte, la un singur punct distanță de Minaur Baia Mare, 42p, care a câștigat, 38-26, meciul cu CSM Bacău. CSM București este la 5 puncte în urma sa, cu 36p, iar Dinamo conduce detașat, cu 54 de puncte. Urmează meciul de pe teren propriu cu CSM Vaslui. Sâmbătă, 25 Februarie, de la ora 15.45, în direct la Pro Arena.