19 mai 2024

CSM Constanța a trecut de Minaur și va juca finala Cupei României

Victorie și calificare în finala Cupei României! CSM Constanța o învinge pe CS Minaur Baia Mare cu 29-24, după o repriză secundă foarte bună, în care a condus pe tabelă și la diferențe mai mari. Handbaliștii noștri au anulat repede deficitul de un gol de la pauză, 10-11, și au revenit la timonă, 15-14, reușind apoi să se desprindă decisiv până la jumătatea reprizei, 24-17! Interul stânga Vitaly Komogorov a fost necruțător de la 9 metri, iar Nistor și Ilie au avut și ei evoluții solide, pe fondul unei apărări mult mai exacte, care le-a lăsat puține soluții băimărenilor.
Antrenorii George Buricea și Ionuț Pușcașu au mizat pe: Vasile 1 gol, Rusu – Komogorov 8 goluri, Nistor 6, Andrei 3, Ilie 3, Stankovic 3, Chikovani 1, Susanu 1, Murtaza 1, Rareș Ștefan 1, Teodor Ștefan 1, Nikolic, Caba, Drăgan, Căbuț. Felicitări, jucătorilor și staff-ului! Mulțumim, suporterilor prezenți în Sala Dinamo, unde așteptăm și mai mulți fani la finală! CSM Constanța va lupta pentru a-și apăra trofeul cu Dinamo, câștigătoare în semifinala cu CSM București, scor 38-30. Finala mare este duminică, de la ora 15.00, și va putea fi urmărită în direct pe ProArena, pe aplicația CSM Constanța (Google App & App Store) și pe site-ul www.csmconstanta.ro, la secțiunea LIVE TV. Hai, Constanța!