17 aprilie 2024

CSM Constanța are două victorii în finala cu Baschet UAV Arad!

Victorie! CSM Constanța câștigă și meciul 2 al finalei Ligii Naționale de Baschet Feminin Getica ’95!Echipa noastră s-a impus clar, scor 88-69, în duelul cu FCC Baschet UAV Arad și ia o opțiune serioasă în lupta pentru titlul de campioană a României! După o primă repriză echilibrată, fetele antrenate de Alexandru Olteanu, Alina Șerban și Volha Tămîrgeanu s-au desprins în următoarele două sferturi, pe care le-au câștigat la 6 și, respectiv, 9 puncte.
Ioana Ghizilă a fost în mare formă, cu 6 aruncări de 3 puncte din 7 încercări și un total de 20 de puncte, o recuperare și 4 pase decisive! Foarte bun și jocul Draganei Zivkovic, cu 9 puncte, 9 recuperări și 6 pase decisive. Miskiniene 12p (8 recuperări, 2 pase decisive), Mărginean 11p (1, 1), Higgins 10p (6, 2), Jones 8p (1, 4), Koizar 7p (7, 3), Irimia 6p (3, 1), Godri-Părău 3p (1, 2) și Podar 2p au contribuit și ele la acest succes.
Felicitări, jucătoarelor și staff-ului! Mulțumim tuturor celor care au susținut echipa astăzi la Sala Sporturilor! Finala se mută la Arad pentru meciurile 3 și 4, care se vor juca pe 23 și 25 Aprilie, de la ora 19.00, și, dacă va mai fi necesar, pe 27 Aprilie. Hai, Constanța!