29 februarie 2024

CSM Constanța, campioana sezonului regulat în Liga Națională de Baschet Feminin

CSM Constanța încheie pe primul loc sezonul regulat al Ligii Naționale de Baschet Feminin Getica 95, chiar dacă cedează pe terenul campioanei Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 70-79 (36-42). Echipa antrenată de Alexandru Olteanu, Alina Șerban și Volha Tămîrgeanu a avut un sfert 3 modest dar, în ciuda faptului că s-a impus clar în ultimul sfert, nu a mai putut întoarce soarta partidei din Sepsi Arena. Diferența era de numai 5 puncte la intrarea în ultimul minut de joc, dar o aruncare de la distanță ratată și o minge pierdută în atac au anulat șansele unei reveniri spectaculoase.
Au evoluat: Živković 22 puncte, 9 recuperări, Mărginean 17p, 9 recuperări, Delić 12p, 4 recuperări, Koizar 8p, 5 recuperări, Higgins 4p, 8 recuperări, Podar 4p, 3 pase decisive, Gödri-Părău 2p, 1, 3, Ghizilă 1p, 4, 2, Irimia, Vaida. Echipa noastră încheie cu 13 victorii în 14 meciuri prima parte a sezonului și se pregătește să revină la Sfântu Gheorghe pentru Cupa României ca mai apoi să debuteze în play-off. Hai, Constanța!