29 martie 2024

CSM Constanța – CSM Târgoviște 62-61, în primul meci al semifinalei Ligii Naționale de Baschet Feminin

Câștigăm, într-un final dramatic, cu 62-61, primul meci al semifinalei Ligii Naționale de Baschet Feminin! Înfruntarea dintre CSM Constanța și CSM Târgoviște a debutat cu un adevărat thriller în Sala Sporturilor, iar publicul constănțean a trăit la intensitate maximă secundele finale, în care fetele noastre au avut nervii mai tari și au tranșat în favoarea lor meciul.
După 32-29 la pauză, echipa antrenată de Alexandru Olteanu, Alina Șerban și Volha Tămîrgeanu a rămas la conducere până în ultimul minut, când formația târgovișteană a trecut în avantaj printr-un coș de la distanță, 61-60, cu 28 de secunde înainte de final! Kristina Higgins a recuperat o minge sub panoul advers, a fost faultată și a întors soarta partidei cu două aruncări libere transformate, echipa noastră apărându-se perfect în ultimele 8 secunde!
Kris a încheiat în double double, cu 12 puncte și 10 recuperări, plus două pase decisive. Alina Podar a fost principala marcatoare, cu 16 puncte (3 pase decisive). Au mai evoluat: Mărginean 9p (7 recuperări, 2 pase decisive), Jones 8p (1, 2), Ghizilă 5p (3, 1), Zivkovic 4p (6, 0), Godri-Părău 3p (1, 1), Bianca Fota 3p, Vaida 2p, Irimia, Koizar. Felicitări, jucătoarelor și staff-ului! Mulțumim tuturor celor care ne-au susținut la Sala Sporturilor! Ne așteaptă meciul 2, la Târgoviște, pe 5 Aprilie. Hai, Constanța!