18 martie 2023

CSM Constanța încheie sezonul regulat al Ligii Naționale de Baschet Feminin pe locul 2!

Baschetbalistele noastre au câștigat cu 95-69 pe terenul Rapidului, reușind să se impună în toate cele 4 sferturi: 16-15, 28-22, 26-13, 25-19. După 44-37 la pauză, fetele antrenate de Tatiana Gallova au fost net superioare și nu le-au mai dat nicio șansă adversarelor. Keyona Hayes a avut un monster game și a încheiat în double double, cu 23 de puncte și 18 recuperări!

Teresa Vitulova a avut o evoluție solidă, cu 18 puncte și 5 recuperări. Alina Podar a fost în mână la aruncările de la distanță (3 din 4, procentaj 75%), reușind un total de 15 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive. Miljana Dzombeta a dat 14 pase decisive și a pus 5 puncte pe tabelă. Au mai evoluat: Petrof 13p, Cucu 8p, Tobin 8p, Croitoru 2p, Ardelean 2p, Manea 1p, Denisa Fota, Bianca Fota. Felicitări, jucătoarelor și staff-ului! Baschetbalistele CSM Constanța încheie sezonul regulat pe a doua treaptă a podiumului Ligii Naționale, cu 16 victorii și doar 4 înfrângeri și continuă, în play-off, cursa pentru medalii. Campioana Sepsi Sfîntu Gheorghe a învins-o pe FCC Baschet UAV Arad cu 98-68 și a terminat en fanfare, cu 20 de victorii în 20 de meciuri și 40 de puncte! CSM Constanța 36p și FCC Baschet UAV Arad 36p au fost departajate de meciurile directe. CSM a pierdut la Arad cu 82-84, dar a câștigat cu 76-68 la Constanța.