30 martie 2023

CSM Constanța învinge din nou Rapidul, 79-78, după un final spectaculos

Victorie pentru CSM Constanța, după un final senzațional în meciul cu Rapid București! Baschetbaliștii antrenați de Alexandru Olteanu și Valentin Boian s-au impus cu 79-78 (33-32), la capătul a patru sferturi echilibrate și o inspirație de zile mari în ultimul minut de joc. Ivanauskas ne-a ținut în meci, iar Nate Johnson a egalat, cu 8 secunde înainte de final, 78-78, transformând apoi o aruncare liberă care avea să pecetluiască cea de-a 4-a victorie pentru CSM Constanța în Grupa 1-10 a Ligii Naționale.

Fără Čižauskas și Rhodes, accidentați, CSM Constanța a obținut o victorie mare în fața Rapidului. Au evoluat: Johnson 26p (6 recuperări, 6 pase decisive), Ivanauskas 17p (6 recuperări), Cebasek 16p (6 recuperări, 7 pase decisive), Lazăr 10p (4 recuperări), Corpodean 6p, Mockevicius 4p (7 recuperări), Mâinea, Oprean. Urmează, Sâmbătă, 1 Aprilie, o deplasare pe terenul campioanei U-BT Cluj-Napoca.