19 octombrie 2023

CSM Constanța – Kibirkstis Vilnius 65-77, în EuroCup Women

CSM Constanța cedează în întâlnirea cu Kibirkstis Vilnius, scor final 65-77. Cu Ioana Ghizilă și Sigrid Koizar principalele marcatoare, CSM Constanța a condus la pauză, 39-36, însă pe final ratările repetate le-au dat avânt adversarelor, care au recuperat din diferență și mai apoi s-au instalat la conducerea meciului. Cu o serie de jucătoare accidentate, CSM Constanța a avut parte de o rotație mult mai mică decât în meciurile precedente. Fără Keyona Hayes, accidentată, fără Alina Podar și Nicolett Orban, CSM Constanța nu a putut ține ritmul 40 de minute.
Am pierdut un meci, la debutul european pentru baschetul constănțean în Sala Sporturilor, dar am câștigat o seară minunată, cu o atmosferă extraordinară creată de fanii noștri. Am rămas cu experiența unui meci de EuroCup la Constanța și cu senzația că puteam mai mult. Tracul primul meci european jucat acasă și-a spus cuvântul în tabăra noastră și ratările ne-au privat de un rezultat favorabil. Ghizilă, cu 14 puncte, secondată de Koizar, cu 11 puncte, 5 recuperări și două assist-uri, au fost principalele realizatoare. Higgins a reușit 7 puncte și 6 recuperări, iar Godri Părău 3 puncte și 4 assist-uri. Mărginean 10p, Zivkovic 10p, Bianca Fota 5p și Irimia 5p au completat lista marcatoarelor. Urmează Joi, 26 Octombrie, un nou meci acasă, cu Angers, care a pierdut la limită, 70-71, în Franța, cu Galatasaray. Ne pregătim de un nou meci-eveniment la Sala Sporturilor! Hai, Constanța!