11 aprilie 2023

CSM Constanța, pe podiumul Cupei României la Kaiac-Canoe

Kaiaciștii și canoiștii CSM Constanța au participat la prima competiție pe apă din acest an, Cupa României la Seniori, desfășurată la Bascov (6-9 Aprilie). Sportivii antrenați de Gabriel Aftenie și Alina Chirilă au avut un parcurs excepțional. În urma punctajului cumulat, CSM Constanța a încheiat pe locul 3 competiția, în clasamentul general pe echipe, după marile forțe, Steaua și Dinamo. Formată în preponderent din sportivi tineri români, prezenți și în compețiile de juniori, CSM Constanța a obținut clasări importante pe podium în probele de concurs ale Cupei României la Seniori.

Rezultatele Cupa României Seniori

Nicoleta Georgiana Belibou + Denisa Nicoleta Șoric – kaiac dublu fete – Locul 2 – 200 m, Locul 2 – 500 m, Locul 3 – 1000 m.

Nicoleta Georgiana Belibou – kaiac simplu fete – Locul 4 -1000m

Vasile Valentin Popescu + Iulian Nistor – kaiac dublu băieți – Locul 3 – 200 m, Locul 3 – 500m, Locul 4 – 1000m.

Andreea Bianca Alexandrov – canoe simplu fete – Locul 3 – 200m, Locul 3 – 500m, Locul 3 – 1000m.

Iulian Nistor – kaiac simplu băieți – Locul 6 -1000m.

După competiția Cupei României, Nicoleta Georgiana Belibou a fost convocată și s-a alăturat Lotului Național de Tineret, iar Andreea Bianca Alexandrov a fost convocată la Lotul Național de Juniori 1.