6 martie 2024

CSM Constanța s-a bătut admirabil la Berlin! Handbaliștii au încheiat campania europeană

CSM Constanța încheie campania europeană cu o evoluție solidă pe terenul lui Füchse Berlin, pe care a condus-o în primele 40 de minute ale meciului din Max Schmeling Halle! Deținătoarea trofeului EHF European League a întors rezultatul de la pauză, 16-19, într-o repriză secundă mult mai bună și a câștigat cu 35-31 ultimul meci din Grupa a IV-a a competiției. Băieții noștri au pierdut din energie, dar s-au bătut până la final cu valoroșii lor adversari, la care a strălucit interul stânga danez Lasse Andersson (15 goluri)!

Mikalai Aliokhin a fost principalul nostru marcator, cu 6 goluri, urmat de Ilie 3 goluri, Komogorov 3, Căbuț 3, Susanu 3, Stankovic 3, Ravnic 3, Drăgan 2, Nistor 2, Chikovani 1, Nikolic 1 și Andrei 1. Vasile a încheiat meciul cu 9 intervenții. Au mai jucat Vegar, Caba și Rusu. Echipa noastră părăsește competiția cu fruntea sus, după un parcurs de excepție, încheiat în Main Round, alături de adversari mult mai bine cotați. Felicitări, jucătorilor și staff-ului! Mulțumim tuturor fanilor care ne-au susținut, acasă, dar și în deplasare!

Tricolorul a fluturat și în această ultimă seară europeană, în tribunele arenei din Berlin, unde s-a scandat ”CSM Constanța” și “România”! Mulțumim tuturor celor care au fost alături de noi la sală și celor care ne-au susținut de acasă! Urmează meciuri importante în Cupa României, pe 20 Martie, la Turda, și în Liga Zimbrilor, pe 24 Martie, la Focșani. Hai, Constanța!