20 august 2023

De la egal la egal cu Dinamo! Super-meci făcut de CSM Constanța în SuperCupa României

CSM Constanța a jucat de la egal la egal cu campioana Dinamo București, chiar în fief-ul acesteia, și a pierdut la limită, 25-26, după ce a controlat partida în multe momente. Ieșită de la vestiare cu un deficit de 3 goluri, 9-12, și rămasă după numai 5 minute fără Vegar, eliminat, echipa antrenată de George Buricea și Ionuț Pușcașu a revenit și a egalat, 17-17. Apărarea agresivă, paradele portarului Vasile și soluțiile găsite la finalizare le-au permis handbaliștilor noștri să marcheze constant și să mențină suspansul până la final, în fața unei echipe garnisite cu vedete de talie mondială și cu o bancă mai lungă, care avea să facă diferența în ultimele cinci minute. S-a mers cap la cap, 20-20, în minutul 40, și 23-23, în minutul 55, apoi Dinamo a sancționat erorile noastre și a înscris prin Dedu și Negru, 25-23. Aliokhin a redus diferența, dar Humet a marcat decisiv, cu câteva secunde înainte de finalul meciului: 26-24. Stankovic a stabilit scorul final: Dinamo – CSM Constanța 26-25. Pentru echipa noastră au evoluat: Vasile, Rusu – Drăgan 4 goluri, Ravnic 4, Aliokhin 4, Komogorov 3, Stankovic 3 (2x7m), Susanu 2, Ilie 2, Nistor 2, Chikovani 1, Nikolic, Vegar, Caba.

Andrei Drăgan a fost desemnat MVP-ul meciului. Centrul în vârstă de 24 de ani a fost mereu prezent în joc, a dirijat inteligent atacurile echipei noastre, atât în prima repriză, cât și după pauză, când a fost nevoie de un cap limpede la 9 metri pentru a găsi soluții în fața masivei defensive dinamoviste. Ruperile sale de ritm au destabilizat apărarea adversă, iar două depășiri executate ca la carte i-au permis lui Andrei să marcheze superb în poarta lui Cupara, după acțiuni rapide. Tot el a ieșit la rampă în minutul 39, când a finalizat spectaculos, de la semicerc, o aeriană dublă inițiată de Komogorov și continuată de Nistor! Felicitări, jucătorilor și staff-ului!

Mulțumim, suporterilor pentru susținere și îi așteptăm săptămâna viitoare, să umple Sala Sporturilor! Miercuri, 23 August, debutăm în Liga Zimbrilor, la Sighișoara, iar Duminică, 27 August, la ora 17.00, primim vizita spaniolilor de la Fraikin Granollers, în EHF European League. Hai, Constanța!