13 noiembrie 2022

De la egal la egal, și chiar peste Dinamo! CSM Constanța a făcut un meci mare în derby-ul Ligii Zimbrilor

Timp de 55 de minute, CSM Constanța a fost peste Dinamo, chiar pe terenul campioanei României, în derby-ul Ligii Zimbrilor, disputat în Capitală! Handbaliștii noștri au făcut o prima repriză de vis, conducând din primul până în ultimul minut: 3-0 (minutul 3), 6-2 (minutul 8), 8-3 (minutul 12), 14-9 (minutul 25), 16-12 (minutul 30)! Vasile a “închis” poarta, reușind 9 intervenții salvatoare, iar băieții lui George Buricea și-au permis să facă și spectacol împotriva echipei care a câștigat de curând la Zagreb, în Liga Campionilor. În minutul 22, Ilie a finalizat a dublă aeriană, plecată de la Stankovic și continuată de Ravnic! Și după pauză, echipa noastră a luptat admirabil, dar efortul a fost unul uriaș pentru că Dinamo a aliniat de fapt… două echipe. Băieții lui George Buricea au rămas la conducere și au dat sarea și piperul derby-ului din Capitală. Echipa lui Xavi Pascual a egalat pentru prima dată abia în minutul 51! Fără Brasseleur, accidentat, și rămas acasă, CSM Constanța l-a pierdut, în minutul 49, și pe Chikovani, care a primit a treia eliminare. George Buricea a luat time-out pentru a-și mobiliza jucătorii: “Ne-am bătut dumnezeiește! Le-am dat 10 mingi, le mai dăm 5, dar nu pierdem!“ Cu această atitudine extraordinară, pe bancă și în teren, CSM Constanța a arătat că poate câștiga împotriva campioanei României. Dar… Dinamo a fost iertată de o eliminare evidentă la Alex Pascual, care l-a tras de tricou pe Nistor, și a beneficiat de clemența arbitrilor, neatenți și la un 7 metri clar, pentru apărare în semicerc la Sorhaindo. Cu mai mult oxigen pe final, când a reintrat pe teren Kuduz, campioana a reușit să întoarcă rezultatul, 28-27, când mai rămăseseră 4 minute de joc. Dinamo s-a impus cu 33-29, un scor mincinos față de realitatea din teren. Înfrângere, dar după un meci formidabil făcut de echipa noastră. Bravo, băieți! Vasile a încheiat meciul cu 12 parade, iar Komogorov a înscris 8 goluri. Ceilalalți marcatori: Ravnic 5 goluri, Stankovic 4 (2x7m), Ilie 3, Nistor 3 (2), Nikolic 2, Drăgan 2, Chikovani 1, Vegar 1. Au mai jucat Susanu și Caba. Urmează, sâmbăta viitoare, un meci pe teren propriu, cu SCM Politehnica Timișoara. Dinamo rămâne lider, cu 30 de puncte, și are de jucat pe 15 Noiembrie restanța cu Steaua. Minaur a câștigat la Focșani, scor 24-22, și a urcat pe locul 2, cu 27 de puncte, în timp ce CSM Constanța este pe locul 3, cu 25 de puncte.