28 decembrie 2022

Debut cu dreptul în Cupa României: 99-71 cu Laguna București

CSM Constanța a câștigat primul meci al turneului de la Sala Sporturilor, 99-71 cu Laguna Sharks București, și începe în forță Grupa B a Cupei României. Baschetbaliștii noștri au rezonat perfect cu publicul și au revenit spectaculos după 39-40, la pauză. Au accelerat fantastic în sfertul 3, ducând scorul la 67-52, cu Nate Johnson în prim-plan. “Omul-spectacol” a ridicat sala în picioare, cu un slam dunk și două aruncări de 3 puncte, iar echipa noastră a fost de neoprit din acel moment. Susținuți frenetic de un public care a vibrat la fiecare atac, jucătorii antrenați de Alexandru Olteanu și Valentin Boian s-au dezlănțuit în sfertul 4 și au câștigat cu 99 la 71.

Mockevicius a terminat meciul în double double, cu 20 de puncte și 15 recuperări, la care a adăugat două pase decisive. Excelent și jocul prestat de Cizauskas, cu 21 de puncte, 4 recuperări și 6 pase decisive. Au pus umărul la victorie și: Johnson (17 puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive), Oprean (13p, 2, 5), Rhodes (13p, 5, 2), Bălan (13p, 3, 1), Cebasek (2p, 3, 1), Gribinic (0p, 3, 1), Lazar (0, 6, 0), Corpodean.

A fost o victorie importantă în prima seară a maratonului baschetbalistic de la Sala Sporturilor, care continuă joi cu încă două meciuri tari. SCM U Craiova – Laguna Sharks, al doilea meci al Grupei B din Cupa României, se joacă de la ora 17.00, apoi intră în arenă fetele de la CSM Constanța, contra lui Rapid București, într-un meci contend pentru Liga Națională de Baschet Feminin, de la ora 19.30. Ultimul meci din Grupa B a Cupei României, CSM Constanța – SCM U Craiova va fi vineri, de la ora 17.00.