7 septembrie 2023

Echipele de juniori I și II CSM Constanța, campioane la handbal pe plajă

Tinerii noștri handbaliști au câștigat medaliile de aur la Campionatele Naționale de Beach Handball Mamaia 2023, competiție care a strâns la start peste 600 de sportivi, juniori și seniori, fete și băieți și 44 de echipe din toată țara. Juniorii III CSM Constanța au încheiat turneul pe locul 7. Pe nisipul fierbinte de la Blanco Beach, băieții antrenați de Enis Murtaza și Denis Ali și-au adjudecat două titluri naționale. Juniorii I CSM Constanța i-au învins în finală pe cei de la CSM Medgidia cu 2-1, după un meci spectaculos, decis în prelungiri. Fiecare echipă a câștigat câte o repriză, astfel că departajarea s-a făcut prin aruncări suplimentare, iar băieții noștri s-au impus cu 6-3.
Ayar Murtaza a fost desemnat MVP-ul turneului de juniori I, iar Rareș Ștefan a câștigat titlul de golgheter! Și juniorii II au încheiat cu titlu național competiția, după ce au câștigat ambele reprize ale finalei cu cei de la ACS Sporting Ghimbav, scor 2-0. Antonio Cristea a fost desemnat cel mai bun portar.