3 februarie 2023

Elena Zaharia și Bianca Mei-Roșu, medaliate la Doha! ”Dublă de aur” pentru Elena

Fetele noastre s-au întors încărcate de medalii din Qatar, de la WTT Youth Contender Doha 2023, competiție la care jucătorii români de tenis de masă au urcat de 12 ori pe podium! Juniorii români au făcut spectacol în ultima zi de concurs, în finalele categoriei U19, la simplu, feminin și masculin, dar și la dublu mixt. Condusă cu 2-0 la seturi de sud-coreeanca Lee Daeun, Elena Zaharia a oferit revenirea zilei și s-a impus cu 3-2 (5-11, 4-11, 11-8, 11-7, 11-7)! Sportiva CSM Constanța a avut o evoluție excelentă și la dublu mixt, alături de Darius Movileanu. Cei doi au câștigat o finală 100% românească, împotriva tandemului Eduard Ionescu / Ioana Sângeorzan, cu scorul de 3-0. Elena Zaharia a fost desemnată, la începutul acestui an, cea mai valoroasă sportivă din România la categoria Tinere Talente, în ancheta Ministerului Sportului, și este campioană europeană en titre U21, la simplu, dar și componentă a lotului de senioare al României.

Și Bianca Mei-Roșu a încheiat cu două medalii WTT Youth Contender Doha 2023. Sportiva CSM Constanța a obținut medalia de bronz la simplu atât în concursul U17, cât și în cel de la categoria U19, demonstrând că este una dintre jucătoarele de mare perspectivă ale României. Sportivele au fost însoțite de antrenoarele CSM Constanța Liliana Sebe și Anamaria Sebe. Eduard Ionescu și Andrei Istrate au jucat finala U19 la simplu, primul câștigând medalia de aur. Anul a început aproape perfect pentru tenisul de masă românesc, iar reprezentanții CSM Constanța la echipele naționale de seniori, antrenorul Viorel Filimon și jucătorul Cristian Pletea, au punctat de asemenea în meciuri importante, de calificare la Campionatul European. Sub bagheta lui Viorel Filimon, tricolorele au încheiat pe primul loc grupa de calificare, după victoria cu 3-0 împotriva Ungariei. Și la băieți, un succes cu 3-0, împotriva Sloveniei, a încheiat fără greșeală parcursul în preliminarii, iar Cristi Pletea a adus una dintre victorii.