26 iulie 2023

Elena Zaharia și Bianca Mei-Roșu, Reginele Europei!

Junioarele cu dublă legitimare (CSM Constanța / LPS “Nicolae Rotaru” Constanța) Elena Zaharia și Bianca Mei-Roșu au avut rezultate excelente la Campionatele Europene de tenis de masă pentru juniori de la Gliwice (Polonia). Cele două jucătoare de la CSM Constanța au câștigat șapte medalii, dintre care patru de aur, una de argint și două de bronz! În competiția U19, Elena este regina Europei, cu trei medalii de aur, la simplu, dublu mixt și pe echipe, dar și un bronz la dublu! Ea a trecut de Bianca în semifinale și s-a impus apoi în finala competiției, jucată împotriva altei compatrioate, Ioana Sângeorzan, pe care a învins-o cu 4-2.

Și finala la dublu mixt a fost una românească, medaliile de aur fiind obţinute de perechea Darius Movileanu/Elena Zaharia, după o victorie cu 3-0 în faţa cuplului Eduard Ionescu/Ioana Sîngeorzan. Bianca Mei-Roșu are o medalie de aur pe echipe, una de argint la dublu și una de bronz la simplu. CSM Constanța a fost reprezentată în delegația României de antrenorii Anamaria Sebe (antrenorul principal al lotului național de cadete), Viorel Filimon (antrenor federal) și Mioara Șincan, psiholog sportiv. Echipa feminină a României a câştigat medaliile de aur la Under 19, în componența Elena Zaharia, Ioana Sîngeorzan, Bianca Mei-Roşu, Evelyn Ungvari, Adela Strună, după ce a învins în finală Germania cu 3-2.