31 decembrie 2023

Elena Zaharia, sportivul anului 2023 la CSM Constanța

A fost anul Elenei Zaharia! Tenisul de masă românesc îi datorează sportivei noastre cîteva dintre cele mai importante rezultate din acest an. Sportiva CSM Constanța a devenit vicecampioană mondială U19, reușind astfel cea mai bună clasare din istorie pentru România la această categorie de vârstă! Și asta după ce a învins o japoneză, o sud-coreeancă și o chinezoaică! Argintul mondial obținut în Slovenia, la începutul lunii decembrie, este piesa finală a unui veritabil puzzle al PERFORMANȚEI, care include trei medalii de aur la Campionatele Europene de Junioare U19, câștigarea Top 10 Europa Tineret, la București, unde a învins 9 jucătoare redutabile pentru a-și adjudeca trofeul, câștigarea Cupei României la tineret și senioare, precum și o calificare spectaculoasă cu CSM Constanța în sferturile de finală ale ETTU EuroCup, la prima participare într-o competiție de senioare inter-cluburi la nivel continental!

Iar performanțele i-au adus o prezență în lotul de senioare al României pentru Campionatul European de la Malmo. Elena a fost rezervă, dar a făcut echipă cu Samara, Szocs, Dragoman și Diaconu, alături de care a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului continental! La sfârșitul anului 2023, Elena Zaharia ocupă locul 1 în clasamentul european și locul 10 în clasamentul mondial, la categoria U19.

La performanțele sale au contribuit antrenorii Viorel Filimon, Anamaria Sebe și psihologul Mioara Șincan, dar și colegele sale de club și de la echipa națională, alături de care a concurat în competițiile mondiale și europene. Cel mai aproape i-au fost Bianca Mei-Roșu, Camelia Mitrofan, Andrea Teglas și, nu în ultimul rând, sora sa mai mare Alina Zaharia Mușat. Felicitări, Elena! Felicitări, coechipierelor și staff-ului!